akcje charytatywne
2021

Korona dla mam

Korona dla mam to była pierwsza akcja powstała w 2021 roku. Tym razem postanowiliśmy pomóc kobietom i dzieciom przebywającym w domach samotnej matki. Wizja lokalna, jaką osobiście przeprowadziły Ola i Kasia w jednej z warszawskich placówek sprawiła, że nie mogliśmy przejść obok nich obojętnie. Pod opiekę wzięliśmy 7 domów samotnej matki z całej Polski. W akcji tej udział wzięły setki osób, które przygotowały paczki nie tylko z używaną odzieżą i zabawkami, ale również z produktami pierwszej potrzeby. Ogromne braki, jakie tam panują zwłaszcza w pandemii sprawiły, że brakowało naprawdę wielu rzeczy, w tym także jedzenia. Darczyńcy mogli więc przygotować paczki z żywnością długoterminową oraz produktami spożywczymi dla dzieci: mlekiem modyfikowanym, tubkami, soczkami, deserami i gotowymi słoiczkami. 

Oprócz żywności do placówek zostały przekazane także ubrania dla mam i ich dzieci. Wiele kobiet przebywających w domach samotnej matki uciekło przed przemocą w domu, w związku z czym nie miały ze sobą niczego. Przydały się więc ubrania codziennego użytku, ciepłe kurtki, buty, pościel i ręczniki. Darczyńcy wykazali się także ogromnym zaangażowaniem w przypadku dostarczenia ubrań dziecięcych w różnych rozmiarach. W placówkach były dzieci w wieku od kilku tygodni do kilkunastu lat. Ogromna radość sprawiły im także przekazane zabawki, dzięki którym mogły chociaż na chwilę zapomnieć o trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły. 

Wiele z placówek biorących udział w akcji Korona dla mam potrzebowała także sprzętów gospodarstwa domowego oraz mebli. Udało nam się więc znaleźć chętne osoby, które przekazały m.in. lodówkę, pralkę, kuchenki gazowe czy czajniki. Do placówek dotarły także łóżka, stoły i krzesła, a także meble dla dzieci: łóżeczka i przewijaki. Dzięki temu mogliśmy wspólnie pomóc kobietom przebywających w placówkach w codziennym funkcjonowaniu.

zając w koronie

Zając w koronie to akcja, której celem było sprawienie drobnych słodkich upominków podopiecznym z domów dziecka. Dlaczego akurat wybraliśmy słodycze? Dlatego, że większość z dzieci zamieszkujących domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze czy rodziny zastępcze ma bardzo ograniczony dostęp do jakichkolwiek słodkości. Zazwyczaj dostają je właśnie z okazji świąt. Wielkanoc była więc idealną okazją, aby wysłać dzieciom niewielkie podarunki zawierające ulubione łakocie: cukierki, czekoladę, żelki, a nawet bakalie. 

Akcja Zając w koronie trwała 2 tygodnie i w tym czasie udało nam się obdarować aż 906 dzieci z 53 domów z całej Polski. Dla większości podopiecznych były prawdziwą niespodzianką, ponieważ wychowawcy nie uprzedzili ich o tym, że przyjdą. Radość była ogromna zwłaszcza, że darczyńcy kontaktowali się bezpośrednio z wychowawcami, aby zapytać jakie są ulubione przekąski dzieci. Dzięki temu mogły otrzymać słodycze, które naprawdę lubią. 

Ze względu na to, że akcją wielkanocna często nakładałaby się z akcją z okazji Dnia Dziecka była to jedyna nasza inicjatywa zorganizowana w tym czasie. W kolejnych latach postanowiliśmy skupić się przede wszystkim na prezentach z okazji najważniejszego święta każdego dziecka.