Akcje charytatywne
2022

Pomoc dla Ukrainy 

2022 rok zaskoczył nas niemniej niż wybuch pandemii dwa lata wcześniej. Kiedy planowaliśmy już działania na kolejny rok, wybuchła wojna w Ukrainie. Z racji tego, że mnóstwo osób, w tym także dzieci potrzebowało naszej pomocy, my również postanowiliśmy działać. Na naszym Facebooku powstała zbiórka pieniężna, dzięki której udało się zebrać około 3 tysięcy złotych, co w całości przeznaczyliśmy na zakup najpotrzebniejszych artykułów: leków, żywności długoterminowej czy kamizelek kuloodpornych. 

W ciągu kilku godzin zorganizowaliśmy również zbiórkę pod Stadionem Narodowym w Warszawie, gdzie darczyńcy mogli osobiście dostarczyć nam rzeczy. Wśród nich znalazły się także ubrania, w tym ciepłe kurtki, buty i odzież termiczna oraz koce. W ten sposób wspólnymi siłami mogliśmy wysłać do Ukrainy dużego busa już następnego dnia. 

Otrzymaliśmy również informację na temat dzieci uwięzionych w schronie. Aby chociaż na chwilę sprawić im radość w tym niezwykle trudnym czasie nasz partner, firma Mattel przekazała nowe zabawki, które wyruszyły na miejsce kolejnym transportem. Wiele z dzieci zamieszkujących placówki opiekuńczo-wychowawcze w Ukrainie zostało przeniesionych do Polski, gdzie aktualnie przebywają. Nasi darczyńcy mogli poznać ich w naszych kolejnych akcjach.   

Dzień dziecka 

Druga nasza akcja zorganizowana z okazji Dnia Dziecka również cieszyła się ogromną popularnością wśród naszych hojnych darczyńców. Tym razem zamiast książek wysłali oni dzieciom drobne upominki do 100 zł. Podopieczni biorący udział w akcji wcześniej wybrali prezenty, których potrzebują. Dzięki temu udało się wysłać ponad 1000 paczek w różne zakątki Polski. 

Wielu darczyńców otrzymało od dzieci ręcznie wykonane kartki z podziękowaniami. Część z nich zdecydowała się także zadzwonić lub napisać smsy z podziękowaniem za upominki. To chyba najcudowniejsza rzecz w całej naszej akcji, gdy darczyńcy mogą na własne oczy zobaczyć radość dzieci na udostępnionych przez nas zdjęciach lub usłyszeć ich pełne radości głosy. To sprawia, że nasza Mikołajowa Rodzina stale się powiększa. W trakcie trwania akcji na Dzień Dziecka było nas już ponad 5 tysięcy osób. Teoretycznie jesteśmy sobie obcy, ale tak naprawdę łączy nas jeden szczytny cel – spełnianie marzeń dzieci. 

Dzięki wszystkim prezentom podarowanym dzieciom z różnych okazji w końcu mają one rzeczy, o których wcześniej mogły jedynie pomarzyć. Najważniejsza jest jednak dla nich świadomość, że ktoś o nich myśli i nie są same. Mikołaj w koronie sprawił, że ludzie z całej Polski mogą zobaczyć, jak naprawdę wygląda życie dzieci przebywających w domach dziecka, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych. 

Szkoła w koronie 

Nasza kolejna akcja „Szkoła w koronie” zaczęła się w sierpniu 2022 roku. Jednak przygotowania do niej rozpoczęliśmy znacznie wcześniej. Musieliśmy zdobyć od wychowawców i dyrekcji placówek informacje, czego konkretnie potrzebują dzieci, aby we wrześniu móc wrócić do szkoły. Okazało się, że część artykułów papierniczych i plastycznych pozostała po poprzedniej akcji. Także u większości dzieci nie były potrzebne plecaki. Najbardziej potrzebne okazały się jednak buty i stroje na zajęcia wychowania fizycznego. 

Same buty są już znacznie większym wydatkiem niż kupno zeszytów, dlatego wielu darczyńców przygotowywało paczki w grupach. Zawsze powtarzamy, że w naszej akcji mogą brać całe rodziny, grupa znajomych lub pracownicy z jednej firmy. W ten sposób udało nam się przygotować kompletne wyprawki szkolne dla 179 dzieci z 22 placówek z całej Polski. 

 

Mikołaj w koronie 

Nasza kolejna akcja Mikołaj w koronie, którą prowadziliśmy trzeci rok z rzędu przyniosła prawdziwy rekord! W ciągu trzech tygodni udało nam się wspólnie obdarować aż 2007 dzieci z 202 placówek z całej Polski! To wszystko zasługa hojnych darczyńców, którzy tworzą Mikołajową Rodzinę. Dzięki nim dzieci otrzymały wymarzone prezenty mieszczące się w kwocie 100 zł. 

Jak co roku młodsze dzieci marzyły o zestawach klocków, lalkach LOL i piżamkach z ulubionymi bohaterami. Nastolatkowie częściej wybierali kosmetyki i ubrania. Wielu z nich zdecydowało się poprosić Mikołaja o bony podarunkowe do sklepów odzieżowych, aby samodzielnie móc kupić sobie wymarzone ubrania. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ wielu darczyńców boi się, że nie trafi z rozmiarem lub gustem dzieci. 

Wszystkie paczki jak zawsze zostały wysłane odpowiednio wcześniej, aby mogły dotrzeć na miejsce jeszcze przed Wigilią. Przypominamy, że akcja Mikołaj w koronie przygotowuje paczki bożonarodzeniowe, a nie mikołajkowe, dlatego ważne jest, aby dotarły przed 24 grudnia. To właśnie wtedy dzieci spotykają się przy wspólnym stole i razem otwierają prezenty, jakie otrzymały od naszych hojnych darczyńców. Zdjęcia, jakie otrzymujemy wówczas od wychowawców pokazują, jak ogromną radość im to sprawia i jak bardzo nasza akcja jest potrzebna. Wielu podopiecznych przebywa w placówkach adopcyjnych od urodzenia i nigdy nie poznało swoich biologicznych rodziców, dlatego prezenty przygotowywane w ramach akcji są takie wyjątkowe. W końcu dzieci mają świadomość, że ktoś o nich myśli.